تاريخجه بنياد فرهنگي البرز

تاريخچه بنياد فرهنگی البرز

   بنیاد فرهنگی البرز در سال 1342 با سرمایه و همت مردی نیک سیرت و خیر اندیش مرحوم آقای حسینعلی البرز تأسیس گردید. 

 

انگیزه تأسیس بنیاد فرهنگی البرز

 

از آنجائیکه اقدامات خیرخواهانة پراکنده  نمی توانست حس نوع دوستی او را اقناع کند، ايشان اقدام ماندگاري انجام داد. مرحوم طهمورث فقیه مولف کتاب چهره ماندگار وقف از قول ایشان می نویسد:

"درست در شبی که فردای آن می­بایست عازم سفر مکة معظمه شوم، تبی سخت وجانسوز وجودم را فراگرفت، حتی رمق ناله کردن برایم نمانده بود، دراین حال به عالم خلسه فرو رفتم، درخواب مردی روحانی به بالینم آمد و گفت :اگر میخواهی از این تب سوزان جان سالم بدر ببری فعلاً از سفر مکه منصرف شو بیا هزینه سفر و اندوخته ات را درمکانی متمرکز وقف آموزش فرزندان کشورت کن تا زنده بمانی و رستگار شوی چون کعبه در کنار توست حجت قبول، چشم که باز کردم کسی را در کنارم ندیدم...با همسفرم تماس گرفتم و به او گفتم: فلانی؟! من دیگر به سفر نمی آیم، تب کردم سخت مریضم و قادر به حرکت نیستم... فعلاٌ قسمت نبود...."

مرحوم البرز در خاطرات خود می نویسد: با مشورت اساتید دانشگاه­ها، حقودانان و سه دخترش که هرسه نفر آنان صاحب نظردر امور فرهنگی و تربیتی هستند، تصمیم گرفتم حاصل زحمات خود را وقف اشاعه فرهنگ کشورم کنم و در بنیادی متمرکز سازم.

بنیاد فرهنگی ح.ع. البـــرز در تاريخ 24 اسفند 1342 با اختصاص مبلغ ده ميليون ريال وجه نقد و با هدف اشاعه فرهنگ كشورتاسيس و در اداره ثبت شركتها به  شماره 622 ثبت شده است.

اساسنامه بنیاد بخاطر تحولاتی که در در سيستم آموزشي كشور به عمل می آمد برحسب مقتضای زمان بارها مورد بازنگري قرار گرفت. از جمله مهمترین تغییرات می توان به جایگزین شدن جایزه حسن تحصیل در اساسنامه سال 1356 به جای وام شرافتی و اشتغال به کار در اساسنامه سال 1342 اشاره کرد.

 

 

قرار گرفتن بنياد تحت پوشش سازمان اوقاف و امور خيريه

 

   در فروردین 1358/01/24 مؤسس محترم با ارسال نامه ای از کانادا به حضور رهبر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) تولیت بنیاد را به معظم له واگذار نمود.

 

 

 

بخشی از نامه مرحوم البرز به حضرت امام خمینی(ره) :

 "حضور مبارک حضرت ایت ا... روح ا... خمینی مرجع تقلید شیعیان دامت برکاته محترما بعرض میرساند، درحالیکه بعلت عمل جراحی معده در تاریخ 7 اسفند1357و گذراندن دوره نقاهت، حقیر نمی توانست از نزدیک شاهد تحولات و انقلاب مردم شریف ایران باشد با قلبی شکسته ولی امیدوار از دور آرزوی موفقیت آن حضرت را در رهبری ملت ایران از درگاه احدیت صمیمانه خواستار است. در این دوران سالخوردگی دیگر از اینجانب سعادت ادامه اداره امور بنیاد برنخواهد آمد، بدینوسیله تولیت موقوفات را از منقول و غیر منقول و وجوه نقدینه بعهده مقام منیع آن حضرت واگذار مینماید که هر نحو صلاح بدانند با در نظر گرفتن مواد اساسنامه و وقفنامه اقدام لازم را معمول فرمایند و یقین حاصل است که این اقدام خیر در درگاه احدیت بی اجر نخواهد ماند ..."  

 

حضرت امام خمینی (ره ) ذیل نامه موسس بنیاد چنین مرقوم فرمودند :

بسمه تعالی

حضرات آقایان هیئت امناء اوقاف؛ هیئتی برای رسیدگی به مندرجات وقف نامه مذکور در این ورقه تعیین نمائيد، معلوم است، این هیئت مرکب از امناء و معتمدین ویک نفر روحانی مورد اعتماد خواهد بود"

                                               والسلام عليكم

 روح ا... موسوی الخمینی

 
 

 

 

۱۳۹۲/۸/۲۴ بازگشت