جوائز حسن تحصیل بنیاد

هر ساله به نخبگان، پژوهندگان، دانشجویان ، دانش آموزان و ممتازین حوزه علمیه جوائز حسن تحصیل اعطا می گردد که امسال نیز این مراسم به صورت کشوری به همراه تجلیل از مقام والای چهره ی ماندگار وقف زنده یاد حسینعلی البرز در شهریور ماه سال 91 در سالن همايشهاس بين المللي صدا و سيما با حضور مسئولين وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم و حاج آقا محمدي سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه و با حضور بيش از 750 مدعو برگزار گرديد و به 158 نفر ازممتازين جايزه بنياد البرز اهدا گرديد
۱۳۹۲/۳/۴ بازگشت

بنیاد البرز در برنامه ماه عسل

جایزه ویژه بنیاد فرهنگی البرز از بین 154 نفر از ممتازین تمام مقاطع تحصیلی از سراسر کشور روز پنجشنبه در محل بنیاد فرهنگی البرز به آقای احمد رضا نکویی در از روستای سفید چشمه استان گلستان اهدا گردید
مشروح مراسم در هفته آخر ماه مبارک رمضان از برنامه ماه عسل پخش خواهد شد
۱۳۹۲/۵/۱۰ بازگشت

کنفرانس خبری بنیاد البرز ، همایش پنجاه و یکمین اهدا جوایز

نشست خبری اولين دوره جايزه ملی «حسن تحصيل» به نخبگان علمی و تحصيلی - ۱۳۹۲/۰۵/۲۹

همایش نخستین دوره اعطای جایزه ملی حسن تحصیل علمی و تحصیلی برگزار می‌شود خبرگزاری رسا ـ مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز گفت: همایش نخستین دوره اعطای جایزه ملی حسن تحصیل به 158 نخبه علمی و تحصیلی کشور در روز سه شنبه 5 شهریور ماه در سالن همایش های صدا وسیما برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حسین حاجی بزرگی‏، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز، ظهر امروز سه‌شنبه 29 مردادماه در نشست خبری نخستین دوره همایش اعطای جایزه حسن تحصیل به نخبگان علمی و تحصیلی و پنجاهمین سالروز تاسیس بنیاد البرز با اعلام این‌که در شرایط فعلی این بنیاد دارای 400 رقبه تجاری ، آموزشی ، اداری و بهداشتی است، گفت: مرحوم البرز در سال 42 ، اموال خود را وقف کرد تا از محل درآمد آن به نخبگان در سطوح مختلف، مخترعان و پژوهشگران جوایزی اهدا شود.

حاجی بزرگی با اشاره به این‌که آخرین اساسنامه بنیاد در سال 1356 تدوین شده است، ادامه داد: مرحوم البرز در نیت خود برای این امر آورده است: «من این کار رابرای تسکین آلام بشری انجام داده ام».

وی با اشاره به این‌که فعالیت مرحوم البرز بین المللی بود و مختص داخل نبود، گفت: وی استاد ایرانی یکی از دانشگاه های آمریکا را که اختراعی انجام داده بود به کشور دعوت و از او تقدیر کرد.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز با اعلام این‌که حسین علی البرز در سال 1377 از دنیا رفت و در گورستانی در کانادا مدفون است، اظهار کرد: بنابر وصیت وی که قصد نداشت نشانی از وی باقی بماند، ازمحل دفنش در آن گورستان تنها دخترانش با خبر هستند.

وی اهدای وام شرافتی به مردم را از ابتکارات البرز دانست و تصریح کرد: مرحوم البرز 10 هزار وام شرافتی به افراد اهدا کرد که از آنها تنها یک تعهد اخلاقی می‌گرفت و از سال 42 تا 56 نیز به 400 نفر، وام دانشجویی اهدا کرده است.

حاجی بزرگی با بیان این‌که برخی مسؤولان برجسته فعلی از بورس بنیاد البرز استفاده کرده اند، گفت: مرحوم البرز به قدری در مسائل دانشجویان ریز و دقیق بود که با شناسایی یک دانشجوی مستعد معلول، در سال 45 برای وی از آلمان ویلچر موتوردار تهیه کرده بود.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز از اهدای جایزه حسن تحصیل 50 هزار تومانی توسط بنیاد به نخبگان در سال 53 خبرداد و افزود : این جایزه هم طراز یک آپارتمان آن زمان بود .

وی در ادامه افزود: مرحوم البرز در سال 56 برای درمان عازم کانادا شد و در سال 57 نیز طی نامه‌ای به امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، تولیت موقوفات خود اعم از منقول و غیرمنقول را به ایشان واگذار کرد و امام (ره) نیز مسؤولیت آن را به سازمان اوقاف و امور خیریه سپرد.

حاجی بزرگی با اشاره به برگزاری همایش بیان کرد: در سال جاری به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس بنیاد ، اولین همایش اعطای جایزه ملی حسن تحصیل به نخبگان علمی و تحصیلی اعم از مخترعان، مبتکران، دانش آموزان، دانشجویان و طلاب ممتاز سراسر کشور برگزار خواهد شد.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز با بیان این‌که در این همایش از 158 نخبه تجلیل خواهد شد، ابراز داشت: ملاک انتخاب این افراد براساس سازوکار و نحوه انتخاب در اساسنامه بنیاد و با هماهنگی و تایید بنیاد علمی نخبگان، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه است که از این تعداد 30 نفر از تهران و باقی از شهرستان های مختلف سراسر کشور هستند.

وی از اهدای 200 میلیون تومان جایزه در این همایش خبر داد و افزود: این جوایز از 800 هزار تومان تا 5 میلیون تومان به افراد براساس سطوح مختلف اهدا می‌شود که برای امسال 50 دانش آموز دبیرستانی، 20 دانش آموز هنرستانی، 40 دانش آموز مقطع راهنمایی، 3 مخترع، 15 طلبه ممتاز و 30 دانشجو انتخاب شده‌اند.

حاجی بزرگی ادامه داد: کلیه هزینه تردد، اسکان و پذیرایی این نخبگان و همراهان آنان از سوی بنیاد پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز با اشاره به این‌که چنین همایش‌هایی در سال های گذشته در سطح محدود برگزار می‌شد، افزود : اهدای جایزه در سال های قبل صورت می‌گرفت اما امسال در راستای احیای نیت واقف و براساس چارچوب های تعیین شده از سوی مرحوم البرز این همایش به شکل ملی برگزار می‌شود.

وی با اعلام این‌که مرحوم البرز معتقد بود این جایزه باید در حد جایزه نوبل باشد و امیدواریم روزی این مهم محقق شود، تصریح کرد: یکی از موارد ذکر شده در اساسنامه آن است که هیچ کمک مالی در جهت تهیه این جوایز نباید از نهادی گرفته شود و تنها از محل درآمد این موقوفات جوایز تهیه شود.

حاجی بزرگی با بیان این‌که مدرسه البرز جدای از این بنیاد است، گفت: بنیاد البرز مدارسی در منطقه 3 و 13 تهران و در شهرستان‌های اهواز ، آشتیان و خمین دارد.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز اضافه کرد: این همایش در روز سه‌شنبه 5 شهریورماه در سالن همایش‌های صداوسیما با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمدی، نماینده ولی فقیه و رییس سازمان اوقاف و امور خیریه، دکتر حدادعادل، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور و مسؤولان وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار خواهد شد.

وی در پایان با بیان این‌که در آمد موقوفات البرز باید صرف 4 مقوله شود، خاطرنشان کرد: این 4 زمینه عبارتند از؛ اعطای جایزه به دانشمندان و پژوهندگان ایرانی داخل و خارج از کشور که کشف یا اختراعی انجام داده اند و یا در راستای تسکین آلام بشری اقدامی داشته‌اند، اعطای جایزه به سپاهیان ممتاز دانش و آبادی و سپاهیان ممتاز دینی، اعطای جایزه حسن تحصیلی به دانش آموختگان و نفرات اول تا سوم دوره های تحصیلی راهنمایی، هنرستان و دبیرستان، دانشحویان و طلاب ممتاز دینی و اعطای جایزه به نوجوانان و نوباوگان ممتاز و فعال است./955/پ202/ص

/ پايان خبر /
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
۱۳۹۲/۵/۲۹ بازگشت