نشست خبری همایش دانش‌آموزی پنجاه و هفتمین سال جایزه بنیاد البرز

نشست خبری همایش دانش‌آموزی پنجاه و هفتمین سال جایزه بنیاد البرز برگزار شد.

 

نشست خبری همایش دانش‌آموزی پنجاه و هفتمین سال جایزه بنیاد البرز، سه‌شنبه ۲۶ آذرماه، با حضور مهندس حیدر ارشدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز و جمعی از اصحاب رسانه در محل سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

 

ارشدی در این نشست با اشاره به سابقه بنیاد فرهنگی البرز در کشور، گفت: موجب تأسف است که آحاد مردم، اطلاع کافی نسبت به سوابق و خدمات این بنیاد ندارند و لذا از اهالی رسانه درخواست داریم به منظور ترویج و تقویت فرهنگ وقف و نیز امتداد مسیر پربرکت افراد خیراندیشی همچون مرحوم حسینعلی البرز، مؤسس بنیاد فرهنگی البرز، مردم را از سوابق و دستاوردهای این بنیاد موقوفه آگاه کنند.

 

وی در ادامه گفت: مرحوم البرز که از چهره‌های ماندگار وقف علمی در کشور و عضو اولین هیئت امنای دانشگاه صنعتی شریف بود، توانست با تلاش شبانه روزی و اخذ نمایندگی تعدادی از شرکت‌های معتبر خارجی در ایران، سرمایه معتنابهی به دست آورد. ایشان سپس این سرمایه را در مسیر فعالیت‌های خیر به کار بست و در اقدامی ماندگار، در سال ۱۳۴۲ شمسی بنیاد فرهنگی البرز را با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی و تشویق دانشجویان و دانش‌آموزان برگزیده و نوجوانان با استعداد ایرانی تأسیس و وقف نمود.

 

ارشدی تصریح کرد: مرحوم البرز تمام اموال شخصی و حتی خانه خود را وقف این بنیاد کرد، در حالی که با آن مبلغ در آن زمان می‌توانست بانک خصوصی تأسیس کند. ایشان با علی رغم بیماری، لحظه‌ای از تلاش برای توسعه بنیاد دریغ نکرد و به نوعی وجود خود را وقف بنیاد کرد. این شخصیت حتی پیکر خود را نیز وقف دانشگاه علوم پزشکی تهران کرد تا پس از مرگ به علت آناتومی خاص بدنش، مورد تحقیق پزشکان قرار گیرد و کمکی به ارتقاء دانش پزشکی کشور شود.

 

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز گفت: از نخستین خدمات بنیاد فرهنگی البرز این بود که پیش از انقلاب، «وام شرافتی» را برای دانشجویان نخبه و بدون ضامن ابداع کرد. مدتی بعد هم پرداخت «وام اشتغال به کار » را به شکل بلاعوض برای فارغ‌التحصیلان نخبه دانشگاه آغاز کرد.

 

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: از ویژگی‌های جایزه بنیاد البرز این است که با سابقه‌ترین جایزه علمی کشور محسوب می‌شود. این بنیاد از ابتدا مستقل بوده و در زمان پیش از انقلاب دعوت بنیاد پهلوی را برای همکاری مشترک نپذیرفته است. مرحوم البرز پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران که به دلیل انجام عمل جراحی در کانادا به سر می‌برد، طی نامه‌ای در فروردین سال ۱۳۵۸ از محضر امام خمینی(ره) درخواست کرد تا مسئولیت اداره موقوفات بنیاد فرهنگی البرز اعم از منقول و غیر منقول با در نظر گرفتن مواد اساسنامه و وقف‌نامه به ایشان واگذار شود. امام راحل(ره) نیز به سازمان اوقاف و امور خیریه دستور دادند تا هیئتی برای رسیدگی و عمل به مندرجات وقف‌نامه تعیین شود. از آن سال تاکنون این بنیاد، تحت نظارت هیئت امنایی سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای عمل به نیات مترقی واقف و صرفاً از محل درآمد رقبات خود به تشویق جوانان به تحصیل علم و تجلیل از مقام عالمان از طریق اعطای جایزه می‌پردازد.

 

ارشدی با اشاره به برگزاری همایش دانش‌آموزی پنجاه و هفتمین سال جایزه بنیاد البرز در روز ۲۸ آذرماه، ساعت 8:30 تا ۱۱:۳۰ ادامه داد: در این همایش از ۵۷ دانش‌آموز برتر کشور که از سوی ادارات آموزش و پرورش استان‌ها به کمیته علمی جایزه بنیاد البرز معرفی شده‌اند، تجلیل می‌شود. برگزیدگان مشتمل بر ۲۸ دانش‌آموز از متوسطه اول و ۲۹ دانش‌آموز از متوسطه دوم هستند و هر کدام مبلغ سه میلیون تومان به همراه تندیس و لوح تقدیر دریافت می‌کنند.

 

وی درباره فرایند اجرای این همایش گفت: از ابتدای سال جاری کمیته علمی به منظور شناسایی دانش‌آموزان نخبه و با استعداد تشکیل شده است؛ در این کمیته از معلمان پیشکسوت استفاده کردیم و به واسطه آن تعیین شاخص‌ها را انجام دادیم و سپس مرحله راستی‌آزمایی انجام شد. در مرحله اول ۲80 نفر، در مرحله دوم ۱۶۰ نفر انتخاب شدند و نهایتا بر اساس شاخص¬ها و امتیازات مربوطه، 57 نفر حائز رتبه علمی برای دریافت جایزه بنیاد البرز گردیدند.

 

۱۳۹۸/۹/۲۷ بازگشت