تشکیل جلسه مشترک با معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش

تشکیل جلسه مشترک با معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش

 

به منظور برنامه‌ریزی و هماهنگی در خصوص برگزاری هر چه مطلوب‌تر همایش ملی دانش آموزی پنجاه و هفتمین سال جایزه بنیاد البرز و فراهم‌آوردن امکان تجلیل شایسته از دانش‌آموزان برتر کشور با همکاری معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، در تاریخ 1/8/1398 جلسه‌ای با حضور معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش و سایر همکاران ذیربط دو مجموعه، در محل آن معاونت برگزار شد.

 

در این جلسه به سابقه چندین ساله اخیر تعامل بنیاد و وزارت در برگزاری همایش های استانی جایزه بنیاد البرز اشاره گردید و پیشنهاد شد دو مجموعه، تمامی ظرفیت های خود را جهت برگزاری هر چه شایسته تر همایش پنجاه و هفتمین سال "جایزه بنیاد البرز" که به صورت ملی در سال جاری و در شهر تهران برگزار می شود، به کار بندند.

 

در ابتدای این جلسه خانم مسگرزاده مدیرکل دفتر آموزش دوره اول متوسطه ضمن اشاره به نکاتی در خصوص نحوه همکاری چند ساله معاونت متوسطه آموزش و پرورش با بنیاد فرهنگی البرز، به بیان توضیحات فرایند جدید معرفی دانش‌آموزان مستعد به همراه شاخص­ها جهت دریافت جایزه بنیاد البرز پرداختند و افزودند: به دنبال برگزاری چندین جلسه در سطح مدیریتی و کارشناسی در دو مجموعه، شیوه نامه انتخاب دانش آموزان مستعد تنظیم و از سوی بنیاد فرهنگی البرز به این معاونت ارسال شده است و با توجه به اینکه پروسه مستندسازی بخشنامه در وزارت حدوداً یک ماه به طول می انجامد، خواستار پیگیری ویژه معاون محترم وزیر جهت تعجیل و تسریع در سیر انجام این کار هستیم.

 

در ادامه آقای مهندس ارشدی ضمن تشکر از تشکیل این جلسه، اشاره­ای اجمالی به همایش های برگزار شده از سوی بنیاد فرهنگی البرز در دهه اخیر در قالب 9 همایش ملی و استانی نمودند که در آنها از تعداد 859 دانش آموز به عنوان منتخب جایزه بنیاد البرز مجموعا با اعتباری قریب به هشت میلیارد ریال تجلیل شده است و افزودند: همانگونه که مستحضرید جایزه بنیاد البرز به عنوان قدیمی­ترین جایزه بخش خصوصی در کشور می باشد که بیش از نیم قرن از عمر این جایزه می گذرد و اهتمام داریم این جایزه را که پایه آن نیز بر سنت حسنه وقف بنیان نهاده شده است، به جایگاه واقعی خودش برسانیم و در این راه، حضور تمام عیار وزارت آموزش و پرورش را به عنوان نهاد متولی تربیتی و آموزشی دانش آموزان انتظار داریم.

 

 ایشان در ادامه با اشاره به سیره مرحوم البرز مبنی بر برگزاری مراسم های اعطای جوائز دانش آموزی با حضور شخص وزیر آموزش و پرورش، علاوه بر مبلغ قابل اعتنای جایزه گفتند: در سال جاری، میزان اعتبار در نظر گرفته شده برای همایش دانش آموزی را نسبت به سنوات قبل ارتقا داده ایم و در آینده نیز به دنبال این هستیم که در صورت افزایش در آمد بنیاد، این میزان را افزایش دهیم. ضمنا روال واقف بر این بوده است که فارغ التحصیلان هر دوره، حائز دریافت این جوائز شوند و تمام تلاش ما بر این است که به آنچه را که نیت واقف بوده است، عمل کنیم.

 

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در بخش پایانی سخنان خود از شخص وزیر محترم، معاونین و مدیران کل ارجمند وزارت آموزش و پرورش خواست که باتوجه به گره خوردگی جایزه بنیاد البرز با هویت ملی (به عنوان قدیمی ترین جایزه) و مبانی اعتقادی ( پایه وقف) جامعه، نسبت به تعامل و مشارکت حداکثری وزارت به عنوان متولی حوزه دانش آموزی در کشور اهتمام ورزند.

 

در ادامه جلسه جناب آقای دکتر کمرئی ضمن ابراز مسرت به جهت دیدار با مسئولان بنیاد فرهنگی البرز گفتند: موضوع وقف، امر خیری است که نگاه همه ما به این سنت حسنه است و اجرای نیات واقف نیز یک تکلیف شرعی است و این نکته یک نگاه اعتقادی مهم و ارزشمند است. زمانی که این موضوع در مسائل دانش­آموزان قرارگیرد، باید به اهداف آموزش و پرورش نیز تأمل شود لذا موضوع جایزه بنیاد البرز از دو منظر موضوع برای ما اهمیت دارد. اول توجه به موضوع وقف و اجرای نیت واقف؛ دوم هم­راستایی نیت با اهداف آموزش و پرورش.

 

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفتند: معیارهای انتخاب نفرات منتخب، با هماهنگی بنیاد و وزارت تدوین شده است؛ با این هدف که دانش آموز منتخب، با اطمینان و قطعیت بالایی، جزو نخبه­ترین و توانمندترین و برترین­های استان باشد. تشویق خیلی خوب است اما اگر در جای خودش نباشد و در مسیر اجرای آن مانع جدی وجود داشته باشد، می تواند آثار سوئی پیدا کند. نباید انتخاب دانش‌آموزی که به عنوان نفر برتر مورد تشویق واقع می‌شود، برای دیگران این ابهام را ایجاد کند که چرا این فرد انتخاب شده است و یا افراد شایسته تر دیگری هم هستند که باید آنها انتخاب می‌شدند که اگر این طور شود، حاکی از اشکال در فرآیند انتخاب است. لذا به نظر می‌رسد بنیاد فرهنگی البرز می‌باید در سال­های آینده در مسیر تکمیل و اصلاح فرآیندها و شاخص ها قدم بر دارد و وزارت نیز نگاه کارشناسی خود را در این موضوع دنبال می کند.

 

ایشان در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ارزش فوق العاده موضوع جایزه بنیاد البرز برای وزارت افزودند: سیستم آموزش و پرورش به خاطر مسائل مالی توانایی شکل دهی اینگونه رخدادها را ندارد و این کار بنیاد اثرگذار است. ما در این دوره با شتاب مضاعفی که مدنظر بنیاد است تعامل می‌کنیم. می‌باید به این رخداد علمی و بخش فرهنگی، رنگ وبوی دانش­آموزی دهیم و برای ما و مجموعه بنیاد، اثرات فرهنگی آن مهمتر از تعداد و مبالغ جایزه است. بنابراین در این موضوع هم راستا هستیم و فقط نحوه اجرای آن ممکن است نیازمند گفتگو باشد که این هم با برگزاری جلسات قابل حل است.

 

معاون وزیر آموزش و پرورش در پایان افزودند: با آماده شدن بخشنامه این کار، می توانیم موافقت وزیر محترم را در خصوص ارسال خارج از مستند سازی  بخشنامه را جلب نماییم و لذا مجددا آمادگی و استقبال خودمان را از این موضوع اعلام می­کنیم.

 

در انتهای جلسه آقای مهندس ارشدی ضمن تشکر از حسن نظر معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، بر تقویت همکاری دو مجموعه با هدف برگزاری همایشی فاخر در سطح ملی تاکید نمودند.

۱۳۹۸/۸/۶ بازگشت