تجلیل از نخبگان علمی کشور در جایزه بنیاد البرز

تجلیل از نخبگان علمی کشور در جایزه بنیاد البرز

 

همایش ملی پنجاه و ششمین سال جایزه بنیاد البرز با حضور مسئولان كشوری، مقامات دولتی، اساتید دانشگاه و شخصیت‌های علمی و فرهنگی، صبح امروز در سالن سوره حوزه هنری به همت بنیاد فرهنگی البرز برگزار شد.

بر اساس این گزارش، در این همایش حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، عبدالله جاسبی از برگزیدگان بنیاد البرز در دهه چهل و حیدر ارشدی مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز سخنرانی کردند.

این مراسم با اجرای امیر حسین مدرس و پخش کلیپی از پنجاه و ششمین سال اعطای جایزه بزرگ البرز آغاز شد.

در پنجاه و ششمین جایزه بنیاد البرز، از 59 نخبه برتر کشور شامل 5 دانشمند، 4 مخترع، 10 دانشجوی علوم پزشکی، 30 دانشجوی علوم پایه، انسانی و مهندسی و 10 طلبه علوم دینی با اهدای جوایزی نفیس تجلیل شد.

حجت الاسلام سید مهدی خاموشی نماینده ولی‌فقیه و رییس سازمان اوقاف و امور خیریه، سورنا ستاری معاون علمی رییس جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان، عبدالله جاسبی رییس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی  در این مراسم حضور داشتند.

بنیاد فرهنگی البرز با بیش از نیم قرن قدمت در حوزه وقف علمی در کشور

مهندس حیدر ارشدی مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در سخنانی در ابتدای این همایش گفت: امروز شاهد اجرای امینانه نیت یکی از واقفین علمی و فرهنگی کشور؛ مرحوم حسینعلی البرز هستیم. ایشان در سال ۱۳۴۲ شمسی یعنی ۵۶ سال قبل تمام اموال خود را با تأسیس بنیاد فرهنگی البرز به منظور توسعه فرهنگ علم و دانش و حمایت از دانشمندان، نخبگان، دانشجویان و دانش‌آموزان برتر کشور وقف کردند تا برای تسکین آلام بشری و ارتقای منزلت و حیثیت ایرانی در صحنه‌های جهانی، عزت و افتخار کسب کنند.

وی ادامه داد: امروزه جامعه ما بیش از هر زمان دیگر نیاز به ترویج ایده و اندیشه مرحوم البرز دارد تا همانند ایشان، خیرین و واقفین در مسیر پیشرفت علمی مشارکت فعالتری داشته باشند تا از این رهگذر، شاهد شکوفایی هر چه بیشتر استعداد نخبگان علمی کشور و اعتلای نام ایران عزیزمان باشیم.هدف بنیاد فرهنگی البرز نیز از برگزاری این همایش همین است.

ارشدی در زمینه نحوه اعطای جایزه بنیاد البرز نیزتاکید کرد: بنیاد فرهنگی البرز از سال ۱۳۴۲ شمسی در اجرای نیت واقف، تاکنون به بیش از ۳۰۰۰  دانشجو وام تحصیل و اشتغال به کار پرداخت کرده و به بیش از ۴۶۵۰ نفر جایزه حسن تحصیل اهدا نموده است. در گذشته این جوایز اغلب بدون برگزاری همایش و اطلاع رسانی مناسب به منتخبین اهدا می شد ولیکن از ابتدای دهه جاری، با هدف ترویج علنی فرهنگ وقف علمی که خود ترویج معروف است،  جایزه بنیاد البرز در قالب برگزاری همایش های ملی و استانی اهدا می شود.

وی افزود: بنیاد فرهنگی البرز طی ۷ سال اخیر ، ۳ همایش ملی در تهران و ۸ همایش استانی برگزار کرده که حاصل آن اهدای جایزه به ۱۱۴۲ نفر از دانشمندان، مخترعین، دانشجویان، طلاب و دانش‌آموزان برتر کشوری و استانی بوده است.

ارشدی تاکید کرد: در همایش ملی پنجاه و ششمین سال جایزه بنیاد البرز، بنا داریم تا از مقام علمی ۵۹ نخبه علمی کشور عزیزمان تجلیل به عمل آوریم. این منتخبین عبارتند از ۵ دانشمند، ۴ مخترع، ۱۰ دانشجوی علوم پزشکی، ۱۰ طلبه علوم دینی و 30 دانشجوی علوم پایه، انسانی و مهندسی

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز یادآور شد:  فرایند گزینش، انتخاب و معرفی منتخبین برتر، طبق آئین نامه‌های موجود بنیاد فرهنگی البرز، براساس ضوابط و معیارهای هریک از مراجع  بدین شرح صورت  میگیرد:

-        دانشمندان و مخترعین توسط بنیاد ملی نخبگان

-        دانشجویان علوم پزشکی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

-        دانشجویان علوم پایه، مهندسی و انسانی با معرفی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

-        طلاب علوم دینی توسط مرکز امور نخبگان و استعدادهای درخشان حوزه¬های علمیه

-        دانش‌آموزان از طریق ادارات کل آموزش و پرورش هر استان

وی اضافه کرد: در همایش‌ ملی جایزه بنیاد البرز که سالانه در تهران برگزار می‌شود، از منتخبین دانشمند، مخترع، دانشجو و طلبه در سراسر کشور تجلیل به عمل می‌آید؛ و از دانش‌آموزان برتر هر استان در همایش‌های استانی تقدیر می‌شود.

ارشدی تصریح کرد: در پایان به عنوان مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز، بر خود وظیفه می‌دانم که یاد و خاطره واقف نیک‌سرشت مرحوم حسینعلی البرز را که با نیتی شریف، این بنیاد را بنیان نهاد، گرامی بدارم. بذر نیکویی که توسط مرحوم البرز کاشته شد، اکنون به درختی استوار و تناور بدل شده که در سایه‌سار آن، به مقام علمی هزاران دانش‌آموز، دانشجو، پژوهشگر و دانشمند نخبه ایران زمین، ارج نهاده شده است.

وی افزود: همچنین از همه حضار محترم، بویژه نماینده محترم ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان و سازمان‌های همکار در همایش ملی پنجاه و ششمین سال جایزه بنیاد البرز شامل سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مرکز خدمات حوزه‌های علمیه کشور تقدیر و تشکر می‌کنم.و در ادامه از خانواده مرحوم البرز که امیدوارم اجرای امینانه نیات واقف، مورد تأیید و رضایت ایشان باشد؛ تمامی مدیران و هیآت امنای پیشین بنیاد که در استمرار مسیر حرکت آن نقش مؤثری داشتند؛ و کلیه فعالان محترم شاغل در مجموعه ساختمان‌های البرز تشکر می کنم.

 

پیگیر وقف علم و دانشیم/حمایت اوقاف از نخبگان علمی و پژوهشی

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در این همایش گفت:بنیاد البرز چند دهه قبل با نیتی مبتکرانه و خالصانه ایجاد شده است. مرحوم حسینعلی البرز در ایران اسلامی زمانی کلید این ابتکار را زد که مقدم بر او هیچ کسی این کار را به این حجم و کیفیت نکرده بود. ان شا الله ایشان در عالم عقبی از آنچه که برای خدا نیت کرده اند، بهره کامل ببرند.

وی ادامه داد: در روایات آمده است که «من سن سنة حسنة فله أجرها وأجر من عمل بها» یعنی کسی که سنت حسنه ای را بنا بگذارد همواره به اندازه اجر کسی که به آن سنت عمل می کند ثواب می برد مسجد، حسینیه، مدرسه، دانشگاه و بیمارستان موقوفاتی که عموم از آن بهره مند می شود مصداق این روایت محسوب می شوند.

دکتر خاموشی در ادامه تصریح کرد: در قدیم باب وقف و کار خیر مفتوح بود. امروز هم مفتوح تر است و دیگران هم می توانند این مسیر را طی کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: خداوند متعال چند چیز را می خرد؛ مال دنیا را می شود عقبایی کرد. «إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ» در مساله وقف این دست خداوند است که می گیرد. علت ابدی بودن وقف هم همین مسئله است.

خاموشی اظهار کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه در زمان حاضر در حال تلاش در زمینه وقف دانش است. چه قدر خوب است تعداد وقفیاتی که به طور خاص در زمینه علم هستند زیادتر شود چون این وقفیات به توسعه علم و فناوری در کشور کمک می کند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه  افزود: یک زمانی علم از ربع رشیدی که از موقوفات ایران است به اروپا می رفت و اروپایی ها علم را از ما می آموختند. می توانیم برای وقف دانش در عصر حاضر فکر کنییم. ما معاونتی را در سازمان اوقاف فعال تر کرده ایم نسبت به اینکه با صاحبان اختراعات و اکتشافات ـ مخصوصا آن بخشی که به تجاری سازی مربوط می شود و ما توانیم بهره عمومی هم از آن اختراع و اکتشاف ببریم ـ همکاری کنیم و کمک کنیم که به گونه ای این آثار وارد زندگی مردم بشود.

خاموشی ادامه داد: ما در زمینه پیشرفت های علمی، در زمینه تجهیزات پزشکی، در مسایل بذر و سمومات نباتی، در مسایل توسعه کشاوزی و بهینه سازی مصرف سوخت وارد شده ایم و به زودی اینها را به جامعه تقدیم می کنیم.

رئیس هیئت امنای سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به بیانیه رهبر معظم انقلاب در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در زمینه تمدن سازی توسط نسل جوان، فت: به نظر می رسد که این پیغام در این جلسه باید مرور شود. ما در چهل سال پیش رو باید از بحران هایی که غرب و نظام سلطه برای ما درست می کند ؛ عبور کنیم.

دکتر خاموشی تاکید کرد: ایران سرزمین گسترده ای است. ایران دانشمندان، پژوهشگران، مدرسان و اساتید بزرگی دارد. ایران رتبه های المپیادهای علمی جهانی را یکی پس از دیگری فتح کرده است. ایران مغزهای متفکر بسیار زیادی دارد.  برای برون رفت از این بحرانی که غرب برای ما درست کرده حتما باید به علم و دانش اهمیت بدهیم.

وی افزود: بخش اعظمی از پیام مقام معظم رهبری برای چهل سال پیش رو توصیه به نسل جوان برای تولید دانش بود. دانش سطوت آفرین و ثروت آفرین است. کشور ما در این بحران اقتصادی نیاز به تولید ثروت دارد.  با این حرکت و جوشش نسل جوان در دانشگاه ها، پژوهش گاه ها و با تلاش دانشمندان ، مخترعان و صنعتگران اتفاقات بسیار خوبی در آینده خواهد افتاد.

خاموشی در پایان تصریح کرد: از همه شما محققان و اندیشمندان تقاضامندم دست به دست هم دهید ایران اسلامی و انقلاب اسلامی را یاری کنید. آینده از آن شماست. پرچم انقلاب اسلامی در جهان بلند است.

در ادامه برنامه از برگزیدگان پنجاه و ششمین دوره اعطای جایزه بزرگ البرز به شرح زیر تقدیر شد.

دانشمندان برتر:

دکتر حسین معروفی

دکتر حسن دانائی فرد

دکتر جعفر ابراهیمی

دکتر مسعود درخشان

دکتر ایمان افتخاری

 

مخترعین برتر:

دکتر علی رسایی

مهندس هادی طاهری

کاوه رحمانی فرح

کرامت بهمنی قائد

 

نگاه پولی به حوزه علم و فناوری، یک نگاه نفتی است

سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان در این مراسم، گفت: از ابتدایی که در معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان مشغول به‌کار شدم، همواره تاکید داشتم که ما احتیاج به محیط داریم. آن چیزی که باعث می‌شود، کشور از اقتصاد منبع‌محور به یک اقتصاد برپایه نیروی ‌انسانی تغییر جهت دهد، محیط است، پول نیست. نگاه پولی به حوزه علم و فناوری، یک نگاه نفتی است. اصولاً پول دولت در این حوزه‌ها مثل سم عمل می‌کند.

وی ادامه داد: آن‌چیزی که باعث رشد ملت می‌شود، محیط است. ما در گذشته خوارزمی‌ها، ابن‌سینا و سعدی و حافظ‌ها داشتیم. حالا چرا نمی‌توانیم دیگر آنها را تولید کنیم. ما همان ملت هستیم. مگر ما در گذشته آنقدر سرمایه‌گذاری در حوزه علم و فناوری داشتیم. چرا این اتفاقات می‌افتد؟ اینها احتیاج به یک اکوسیستم و محیط دارد. اینکه ما همه را مجبور کنیم، درصدی از بودجه خود را به پژوهش اختصاص دهند، کار درستی نیست. نتیجه‌اش می‌شود، انجام پروژه‌هایی که با رانت صورت می‌گیرد.

ستاری اضافه کرد: آن چیزی که باعث جداشدن از اقتصاد نفتی می‌شود، محیط است. اینکه به جیب کسی نگاه نکنیم، بلکه به تفکر و مغز آن فرد توجه کنیم. اینها ارزش دارد. اینکه نسلی از جوانان گرد‌هم آمدند و شرکت‌های دانش‌بنیان راه‌اندازی کرده‌اند، نتیجه توجه به تفکرات و درون مغز انسان‌هاست. در شرکت‌های دانش‌بنیان آدم‌ها مهم هستند نه پولشان و نه شغل پدرشان.

معاون علمی رئیس جمهور گفت: در حوزه پژوهش اگر هزار تومان دولت تخصیص می‌دهد، باید 10 هزار تومان از جای دیگر تامین شود. حالا این سرمایه را می‌توان از راه  وقف و سرمایه‌گذاری خصوصی و غیره تامین کرد. اگر از این خیّران  و بنیادها زیاد کنیم و تفکرات آنها را تعمیم دهیم، یقیناً می‌توانیم مطالبات رهبر انقلاب که در گام دوم به آن اشاره شده است، را محقق کنیم.

در ادامه این مراسم، عبدالله جاسبی رئیس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: این مراسم از یک سو، جشنی برای منتخبانی است که سفیران علم، دانش و پژوهش بوده و در آینده ثابت قدم خواهند بود.

وی ادامه داد: من خود از امکان تسهیلات این مجموعه بهره‌ بردم و کمک بنیاد در آن مقطع، بسیار برایم حیاتی بود. گاهی خلق چنین فرصت‌ها و اقدامات می‌تواند مسیر زندگی فرد را عوض کند. بی‌تردید می‌توان گفت مرحوم البرز بدون آنگه حضور مادی داشته باشد در تمام این اتفاقات اثرگذار هستند. تصمیم به حمایت از کسانی که بالقوه می‌توانند منشا خدمات آتی در کشود باشند، همانند تکثیر خویش است. ما موظف هستیم در قبال این امیدی که نزد ما به امانت گذاشته شده، حمایت کنیم و آن را به فراموشی نسپاریم. ناامیدی مهمترین حربه برای به‌زیر کشیدن است.

 


 

ایجاد امید مهمترین میراث جایزه بنیاد البرز است

دکتر عبدالله جاسبی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و از برگزیدگان بنیاد البرز در دهه چهل، در ابتدای سخنانش در این همایش گفت:  این مراسم از یک سو، جشنی برای منتخبانی است که سفیران علم، دانش و پژوهش بوده و در آینده ثابت قدم خواهند بود.

وی ادامه داد: من خود از امکان تسهیلات این مجموعه بهره‌ بردم و کمک بنیاد در آن مقطع، بسیار برایم حیاتی بود. گاهی خلق چنین فرصت‌ها و اقدامات می‌تواند مسیر زندگی فرد را عوض کند. بی‌تردید می‌توان گفت مرحوم البرز بدون آنگه حضور مادی داشته باشد در تمام این اتفاقات اثرگذار هستند. تصمیم به حمایت از کسانی که بالقوه می‌توانند منشا خدمات آتی در کشود باشند، همانند تکثیر خویش است. ما موظف هستیم در قبال این امیدی که نزد ما به امانت گذاشته شده، حمایت کنیم و آن را به فراموشی نسپاریم. ناامیدی مهمترین حربه برای به‌زیر کشیدن است.

وی اضافه کرد: بی تردید در ثنا و رثای جناب البرز و همچنین پاسداشت و تقدیرِ همت و اراده و عمل ایشان، همه این سال ها گفتگو شده و سال های آتی هم، چنین خواهد شد.  لیکن قصد من این است که از افقی دیگر به آنچه ایشان انجام داد نظر کنم  با این هدف که آنچه او به همت و تلاش و بخشندگی با دیگران قسمت کرد،  ما هم چنان کنیم و  سهم خویش از آینده و آیندگان  را به عهده گرفته و آن را توسعه دهیم.

وی ادامه داد:چنانچه احتمالاً می دانید یا شاید شنیده باشید، من خود از امکان و تسهیل این مجموعه سال ها پیش یعنی در واقع حدود  نیم قرن پیش بهره برده ام و یقیناً مدد حاصل از آن کمک و تسهیل در آن مقطع بسیار حیاتی بود. در واقع این امکان و تسهیل، نگاهبان نور امید است در روزهای سخت و نیاز. گاه خلقِ چنین فرصت ها و اقداماتی میتواند مسیر زندگی فرد را عوض کند. در واقع همه آنچه مستقیم و غیر مستقیم  به مدد و در پی این کمک ها حاصل شد کمک به گُذاری بود که پیوست آن ادامه درس و سپس تحصیل در خارج،  بازگشت به ایران و در ادامه افتخار همراهی با گروهی بود که عظیم ترین دانشگاه جهان را راه انداختند و این ثمره، محصول مجموعه ای از حوادث است که هر کس به سهم  و قدر خویش در آن نقش میزند و بی تردید میتوان مدعی شد که مرحوم البرز  بدون آنکه حضور داشته باشند، در همه اتفاقات نیک و ماندگاری از این دست، سهیم اند.

جاسبی تاکید کرد:در واقع تصمیم به حمایت از کسانی که بالقوه میتوانند منشاء خدمات آتی در کشور باشند همانند تکثیر خویش است در نسلی که بی حضور ما ماندگاری مان را تضمین میکنند. امروز جوانان و فرهیختگان و منتخبانی جمع شده اند و از میراث این مرد خیرخواه  بهره میبرند که شاید بسیاری از این افراد پس از وفات ایشان متولد شده اند لیکن امروز یا فردا منشاء خدمت و اثری در این مرز و بوم خواهند شد و این تکثیر پرواز است حتی اگر پرنده رفتنی باشد.

وی یادآور شد: اما فراتر از این قصه آنچه قصد دارم اشاره کنم موضوعی است که به نظرم می رسد این روزها تلاش می شود از منظومه زندگی ما رخت بربندد و بیش از هر چیز، حلقه مفقوده جامعه ما می باشد. گوهری که اهمیت و رسالت این مجموعه را در آن سوی مرزهای تأمین نیاز و در عبور از تجلی صفتِ بخشندگی باز تعریف می کند.امید و در پی آن اراده، بی تردید مهمترین عوامل توفیق و بلندپروازی است و هیچ گروه، جامعه و کشوری بدون امید و اراده نمیتواند به پیش رود. آنچه ما را در مرز تهدید و نگرانی نگاه می دارد  ناامیدی است و همه توفیقات ما در گذشته و حال ریشه در امید و اراده دارد.

جاسبی اظهار کرد: این روزها که از چهلمین سالگرد انقلاب عبور کرده و به عادت هر ساله چشم انتظار بهاری هستیم که اسفند ماه، صدای حضورش را پشت پنجره هایمان میشنویم، اگرتأملی داشته باشیم در مییابیم که کلید واژه مشترک میان این دو ( بهار و چهل سالگی انقلاب)،  امید است.  بهار که همواره پیام آور امید است و گذار،  و انقلاب اسلامی که تمام آن  شور و امید و اراده  بود. تفاوت میان این روزهای ما با آن روزهای سراسر شور و مهر نه در شدت مصائب، سختی ها و نا اطمینانی هاست  بلکه به عمق فاصله میان امید و ناامیدی در وسعت یک جامعه است. جامعه ای که امید را از من و شما میجوید.  لیکن این روزها  برآیند نگاه  و پژواک تجمیعِ نظرگاه های همه ماست که در سطح کلان،  ناامیدی و خمودی را می خواهند به ما تزریق کنند.

وی افزود: شاید مهمترین میراث این بنیاد و این جایزه، اُمیدی باشد که می آفریند و سهمی است که از نااُمیدی یک دانشجو، یک محقق و یا یک پژوهشگر می کاهد.   جامعه ما امروز بیش از این که در چراییِ رویدادها،  خود را در گذشته پنهان کند و جستجوگر روایت های متفاوت و گاه متضاد باشد، باید  با سؤال چگونگی،به ارزیابی همه حوادث پیرامونی بپردازد و تلاش کند وجه تجویزی را در مواجه با مشکلات برسویه توصیفی آن غالب سازد و اُمید و اراده تاثیر و بهبود را زنده نگاه دارد.

جاسبی تصریح کرد: ما موظفیم در قبال این امیدی که نزد ما به امانت گذاشته شده، آن را تکثیر کنیم، با دیگران قسمت کنیم و فراموش نکنیم که ناامیدی، خود نوعی تردید در وعده یگانه هستی است. آیا می توان ناامیدی و تسلیم را در مواجهه با این آیه شریفه تصور کرد؟ وَ لَسَوْفَ  یُعْطِیکَ  رَبُّکَ  فَتَرْضَى ‌(و پروردگارت به زودی به تو عطایی می کندکه راضی شوی)

وی در پایان سخنانش تاکید کرد: آنچه این مجموعه به همت و اراده مؤسسان و میراث داران ایشان انجام میدهد، تنها  ارائه پاداش و تسهیل نیست،بلکه این تکثیر امید و تلاش برای تبلور و تجلی صفات خداوند در زمین، برای صیانت و حراست از امید است که اهمیت دارد و سهم ما در وظیفه  و سپاس از آنچه  امروز بدان مفتخر میشویم بازتکثیر  و بسط این امید است.به امید آن که ناامیدی از جامعه ما رخت بربندد و اراده و همت امیدوارانه در همه اقشار، خاصه جوانان نماد و نمود عملی داشته باشد.

شایان ذکر است در خلال این مراسم دکتر مسعود درخشان جایزه بزرگ البرز را به بنیاد فرهنگی البرز در جهت استفاده هر چه بهتر دانش‌آموختگان زیر مجموعه این بنیاد اهدا کرد و پس از اهدای جوایز مخترعین؛ بهمنی قائد گفت: من از استان چهارمحال و بختیاری اینجا آمدم. ۴ ساله بودم که پدرم را از دست دادم و اگر امروز به جایی رسیده‌ام به همت مادرم بود‌. جا دارد در اینجا از ایشان تقدیر کنم و مادرم را به روی صحنه دعوت می‌کنم.


 

معرفی اجمالی بنیاد فرهنگی البرز

بنیاد فرهنگی البرز در سال 1342 با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور از طریق اعطای جوایزی به‌نام "جایزه بنیاد البرز" به دانشمندان، پژوهندگان و دانش‌آموختگان برتر ایرانی، به‌همت بزرگمرد خیراندیش، مرحوم حسینعلی البرز تاسیس شد و از آن سال تاکنون، جوایز با ارزشی را به افراد برگزیده اهدا کرده که این مهم طی سنوات اخیر در قالب همایش‌های ملی و استانی با حضور مسئولان کشوری و مقامات وزارتخانه‌ها و دانشگاه‌ها برگزار شده است.

هم‌اکنون بنیاد فرهنگی البرز تحت نظارت هیات امنایی سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای عمل به نیات مترقی واقف، ترویج و گسترش فرهنگ وقف علمی و همچنین تجلیل از نخبگان برتر علمی کشور فعالیت می‌کند.

مرحوم حسینعلی البرز اولین فردی است که در کشور وقف علمی و جایزه ملی حُسن تحصیلی به نخبگان، مبتکران، دانش‌آموزان، را پایه‌گذاری کرد و اکنون که بیش از نیم قرن از تاسیس بنیاد فرهنگی البرز و وقف اموال مرحوم البرز در زمینه‌های علمی می‌گذرد، هر سال همایشی با هدف تجلیل از نخبگان علمی (دانشمندان، مخترعان و دانشجویان) بر اساس نیت واقف محترم برگزار می‌شود.

 

مرحوم حسینعلی البرز پایه‌گذار وقف علمی در کشور

حسینعلی البرز فرزند مرتضی البرز آشتیانی (ضیاء‌الدوله) در سال 1285 در تهران (خیابان جمهوری اسلامی) و در خانواده خوشنام متولد شد. در سن دو سالگی مادرش را از دست داد. در سن 7 سالگی وارد مدرسه قزاقخانه که در آن زمان روس‌ها تاسیس کرده بودند، شد و با زبان روسی آشنا شد.

فارغ‌التحصیلان مدرسه قزاقخانه الزاماً باید به خدمت ارتش در می‌آمدند و از آنجا که ایشان تمایلی به ورود در ارتش نداشت، با رضایت پدر تغییر رشته داد و وارد کالج البرز شد و در آنجا مرحوم البرز با بهره‌مندی از هوش سرشار و استعداد بالا خیلی زود با زبان انگلیسی آشنا شد.

در سال 1310 بنا به درخواست پدر که آرزوی ازدواج تنها پسرش را داشت با خانمی فهمیده و خدا‌شناس بنام فخرالزمان ازدواج می‌کند و حاصل این ازدواج سه فرزند دختر که آنان نیز افرادی خیّر و دارای تحصیلات عالیه در ایران و خارج کشور بودند؛ بطوریکه بارها مرحوم البرز از فرزندان خود با افتخار یاد کرده است. مرحوم البرز درباره دختران خود می‌گوید: «برای برخی این توهم پیش آمده که من با نهادن همه هستی خود در بنیاد فرهنگی ، آنان را از ارث محروم کردم، امّا من ارث با ارزش‌تری برای آنان باقی گذاشتم؛ "دانش و انسانیت". این دانش را آنان در پناه کوشش‌های شبانه‌روزی خود به دست آوردند و انسانیت را از دامن مادری با تقوی و نیک سرشت آموختند.

مهم اینجاست که فرزندانم با پرورش صحیح خود احساس کردند که هیچ نیازی به میراث من ندارند. آنها نه تنها به من نیاز ندارند بلکه آنچه را که من به‌عنوان جایزه حسن تحصیل سالها پیش به آنها بخشیده بودم و ارزش فعلی آن بیش از 20 میلیون ریال است به میل خود با همان نیتی که داشتم و دارم، وقف هدف بنیاد نمودند و این به راستی باعث سرافرازی من است؛ تصمیم گرفتم این ثروت را به جای آنکه در اختیار بازماندگان خویش قرار دهم تماماً در اختیار فرزندان وطن که آنان را نیز فرزندان خود می‌دانم، قرار دهم تا به نحو شایسته‌تری به مصرف برسد

 

 

 

۱۳۹۷/۱۲/۷ بازگشت