تجلیل از 59 نخبه برتر کشور پنجم اسفند ماه در همایش ملی پنجاه و ششمین سال اعطاء جایزه بنیاد البرز

تجلیل از 59 نخبه برتر کشور پنجم اسفند ماه در همایش ملی پنجاه و ششمین سال اعطاء جایزه بنیاد البرز

 

 

به گزارش دبیرخانه همایش پنجاه و ششمین سال اعطاء جایزه بنیاد البرز، این همایش، پنجم اسفند ماه سال جاری در سالن سوره حوزه هنری برگزار می‌شود.

 

آقای مهندس حیدر ارشدی در این خصوص گفت: همایش پنجاه و ششمین سال اعطاء جایزه بنیاد البرز به منظور تجلیل از 59 نفر از دانشمندان، مخترعین، دانشجویان و طلاب علوم دینی برتر در سطح ملی، طی مراسمی در روز یکشنبه مورخ 1397/12/5 از ساعت 9صبح در سالن سوره حوزه هنری با حضور نماینده محترم ولی فقیه و ریاست سازمان اوقاف و امورخیریه و دیگر مسؤولين كشوری، رؤسا و اساتید دانشگاه ها و شخصیت های علمی و فرهنگی برگزار می‌گردد.

 

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز درخصوص نفرات منتخب گفت: در این مراسم از ۵9 نخبه برتر کشور شامل 5 دانشمند، 4 مخترع، ۱۰ دانشجوی علوم پزشکی، 30 دانشجوی سایر علوم و 10 طلبه علوم دینی با اهدای جوایزی نفیس تجلیل به عمل می آید.

 

مهندس ارشدی در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از تلاش‌های سازمان های همکار در همایش ملی پنجاه و ششمین سال اعطاء جایزه بنیاد البرز شامل سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین مرکز خدمات حوزه های علمیه کشور افزود: براساس آئین‌نامه کنونی بنیاد فرهنگی البرز، فرایند گزینش و معرفی منتخبین جایزه بنیاد البرز، توسط مراجع مرتبط ذیل صورت می پذیرد:

-دانشمندان و مخترعین از سوی بنیاد ملی نخبگان

-دانشجویان علوم پزشکی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

-دانشجویان غیر پزشکی با معرفی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (سازمان امور دانشجویان)

-طلاب علوم دینی از طرف مرکز خدمات حوزه های علمیه کشور (معاونت امور نخبگان حوزه های علمیه کشور)

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز درخصوص تفاوت این همایش که بصورت ملی برگزار می شود با همایش های استانی گفت: در همایش‌های ملی جایزه بنیاد البرز که سالانه یک بار در تهران برگزار می شود، از منتخبین دانشمند، مخترع، دانشجو و طلبه در سراسر کشور تقدیر به عمل می آید؛ این درحالیست که در همایش های استانی که معمولا دو تا سه بار در سال و در استان منتخب برگزار می گردد، صرفا از دانش آموزان برتر آن استان با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و از طریق معرفی اداره کل آموزش و پرورش استان مربوطه تجلیل می شود.

 

آقای مهندس ارشدی در پایان سخنانش با اشاره به تلاش‌های همکاران بنیاد در همایش ملی پنجاه و ششمین سال اعطاء جایزه بنیاد البرز و تقدیر از آنها یادآور شد: امیدواریم که این همایش، بتواند در بالندگی و توسعه فرهنگ وقف علمی در کشور موثر واقع شود.

 

شایان ذکر است بنياد فرهنگي البرز در سال 1342 شمسی با هدف كمك به  اشاعه فرهنگ ]علمي[ كشور از طريق اعطاي جوایزي به نام "جايزه بنياد البرز" به دانشمندان و پژوهندگان برتر ايراني، سپاهيان (دين، دانش، بهداشت و ترويج آباداني)، دانش‌آموختگان برگزيده و نوجوانان و نوباوگان با استعداد ايراني، به همت مردي خيرانديش و نيك‌سيرت، مرحوم حسينعلي البرز تأسيس گرديد و از آن سال تاکنون، جوایز با ارزشي را به افراد برگزيده اهدا نموده که این مهم طی سنوات اخیر در قالب همايش هاي ملی و استانی با حضور مسؤولين كشوری و شخصیت های علمی و فرهنگی برگزار گردیده است.

 

نکته قابل توجه اینکه مطابق آخرین اساسنامه اصلاحی توسط واقف (مرحوم البرز) در سال 1356 شمسی، جوایز این بنیاد به افراد ذیل اعطاء می گردد:

1. دانشمندان و پژوهندگان برگزیده ایرانی در داخل یا خارج از کشور که در رشته‌های مختلف موفق به کشف یا اختراعی شده باشند و باعث تسکین آلام بشری و رفاه زندگی انسانی و بالارفتن حیثیت ایرانی در جامعه جهانی گردند.

2. سپاهيان ممتاز (دانش، بهداشت و ترويج آباداني) و سپاهيان ممتاز دين در سطح كشور.

3. دانش‌آموختگان برگزیده از بین رتبه‌های اول دوره (راهنمایی، دبیرستان، هنرستان، انستیتوتکنولوژی، دانشگاه‌ها) در سراسر كشور.

4. نوجوانان و نوباوگانی که از ابتکار و ابداع و نبوغ و استعداد خاصی برخوردار باشند.

 

مرحوم البرز پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران که بدلیل انجام عمل جراحی و نقاهت پس از آن، در کانادا به سر می برد، طی نامه‌ای در فروردین سال 1358 شمسی محضر حضرت امام خمینی (ره)، تولیت موقوفات بنیاد فرهنگی البرز را اعم از منقول و غیرمنقول با در نظر گرفتن مواد اساسنامه و وقف نامه به ایشان واگذار می نمایند. باتوجه به توشیح حضرت امام (ره) به هیأت امناء اوقاف مبنی بر تعیین هیأتی برای رسیدگی و عمل به مندرجات وقف نامه، از آن سال تاکنون، بنیاد فرهنگی البرز تحت نظارت هیئت امنایی سازمان اوقاف و امور خیریه به اقدامات فرهنگی خود در راستای عمل به نیات مترقی واقف و تجلیل از نخبگان برتر علمی کشور ادامه می دهد.

 

۱۳۹۷/۱۱/۲۸ بازگشت