درگذشت یکی از برندگان جایزه بنیاد البرز در دهه پنجاه و چهره ماندگار جراحی عمومی و قلب کشور

درگذشت یکی از برندگان جایزه بنیاد البرز در دهه پنجاه و چهره ماندگار جراحی عمومی و قلب کشور

 

 

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز از درگذشت پروفسور عباسقلی دانشور، دانشمند برگزیده جایزه بنیاد البرز در سال ۱۳۵۵ و نخستین چهره ماندگار جراحی عمومی و قلب کشور، ملقب به پدر جراحی نوین قلب ایران پس از یک دوره طولانی بیماری، در روز ۴ فروردین سال ۱۳۹۹ خبر داد.

 

مهندس حیدر ارشدی با اعلام این مطلب، نکاتی را درخصوص این استاد بیان کرد و افزود: استاد پروفسور عباسقلی دانشور و چهره ماندگار جراح قلب و عروق ۶۲ سال پیش برای گذراندن دوره جراحی قلب به آمریکا رفت و ۱۳ سال بعد به ایران برگشت و در تبریز یکی از مجهزترین و پیشرفته‌ترین مراکز جراحی قلب باز را به راه انداخت. مرکزی که او راه انداخت در سال ۱۳۴۸ به‌عنوان اولین موسسه ویژه جراحی قلب در خاورمیانه با داشتن بخش ICU و CCU اولین تعویض دریچه میترال را انجام داد و در سال ۱۳۷۹ هم اولین پیوند کامل قلب در این موسسه انجام شد.

 

وی ادامه داد: پروفسور دانشور در سال ۱۳۵۵ باتوجه به خدمات علمی خود که مطابق اساسنامه بنیاد فرهنگی البرز، "باعث تسکین آلام بشری و رفاه زندگی انسانی و بالارفتن حیثیت ایرانی در جامعه جهانی" شده بود، موفق به کسب جایزه بنیاد البرز به عنوان یکی از ۶ دانشمند ممتاز سال کشور شده بود.

 

ارشدی یادآور شد: در بخش معرفی ایشان که در جرائد کثیرالانتشار مورخ ۲۷ بهمن سال ۱۳۵۵ نیز منتشر شده بود، آمده است: دکتر عباسقلی دانشور برای کوشش های پیگیر در بنیانگذاری جراحی قلب باز و ایجاد و تجهیز بخش وابسته به آن که نتایج به دست آمده را با انتشار مقالات متعدد و شرکت در کنفرانس های بین المللی در دسترس دانش پژوهان قرار داده است، به معرفی دانشگاه آذرآبادگان، جایزه ای به مبلغ ۵۰۰ هزار ریال تعلق می گیرد.دکتر دانشور که همه عمر پرمایه خویش را صرف عمل و علم کرده بود، در اوایل انقلاب اسلامی ایران به تهران کوچ کرد و در دانشگاه شهید بهشتی به کار خویش ادامه داد و با عشق و علاقه زیاد به تعلیم دانشجویان و دستیاران مشغول شد.

 

وی تصریح کرد: پروفسور دانشور سهم بسیار عمده‌ای در جراحی قلب ایران داشت. اگر امروز روزانه ده‌ها جراحی‌های مختلف قلب به راحتی در بیمارستان‌های مختلفی انجام می‌گیرد، مدیون و مرهون وجود این مرد است.

 

ارشدی در پایان با اشاره به اینکه استاد در سال‌های اخیر به دلیل عارضه قلبی و مغزی در بستر بیماری بودند و امکان مصاحبت با ایشان فراهم نبود و این حسرت برایمان ماند، گفت: با این حال بنیاد فرهنگی البرز، یاد و نام این دانشمند منتخب جایزه بنیاد البرز را که در طول سالیان متمادی، صادقانه و عاشقانه برای کاهش آلام بشری و مردم وطنش کار کرده بود، گرامی داشته و این ضایعه را به جامعه نخبگان کشور و منتخبین ادوار جایزه بنیاد البرز تسلیت می گوید.


۱۳۹۹/۱/۵ بازگشت